PÓŁKOLONIE LETNIE 2017 w ramach programu VI Festiwal Ekologiczny Zielono Mi 2017 – Pożyteczne Owady

30 maja wspólnie z Kołem Pszczelarzy w Więcborku rozpoczęliśmy realizację projektu „Pożyteczne owady”, który ma na celu rozwijanie wśród uczestników poczucia współodpowiedzialności za stan naszego środowiska, a także przybliżenie zagadnień związanych z ochroną przyrody, apiturystyką, a także ochroną pszczół.


31 lipca 2017 rozpoczęły się półkolonie letnie „Pożyteczne owady”

Zajęcia edukacyjno – rekreacyjne dzięki uprzejmości SOŁTYSÓW zostaną przeprowadzone w dziewięciu miejscowościach Gminy Więcbork, wg następującego harmonogramu:

31.07. – 04.08. WDK Sypniewo / Świetlica Wiejska Witunia /
07.08. – 11.08. / Świetlica Wiejska Lubcza / Świetlica Wiejska Pęperzyn /
14.08. – 18.08. / Świetlica Wiejska Suchorączek / Świetlica Wiejska Runowo Krajeńskie /
21.08. – 25.08. / Świetlica Wiejska Puszcza / Świetlica Wiejska Zakrzewska Osada /
28.08. – 01.09. / Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku /


Przewidujemy następujące aktywności:
– zajęcia zapoznawcze, integracyjne, rekreacyjne, animacyjne
– zajęcia teatralne
– zajęcia plastyczne
– zajęcia muzyczne
– zajęcia fotograficzne
– wakacyjne mini studio nagrań
– wizyta w pasiecie, obserwacja życia owadów, pracy pszczelarzy, pokaz sprzętu, pogadanka edukacyjna, ognisko

W każdej miejscowości, w ramach półkolonii zostanie zbudowany Domek dla pożytecznych owadów, w którym potencjalni lokatorzy będą mogli bezpiecznie przezimować. Również w pełni lata znajdą się chętni na noclegi, które odpracują, zapylając rośliny i pomagając nam w walce ze szkodnikami. Owady potrzebują schronienia przed deszczem, niskimi temperaturami i polującymi na nie drapieżnikami. Niegdyś znajdowały je w słomianych strzechach, szparach między cegłami, w starych oknach skrzynkowych, zakamarkach w piwnicach i na strychach domów. Dziś, gdy dachy często pokrywamy blachą, ściany gładko tynkujemy, budynki uszczelniamy, dzicy lokatorzy mają utrudnione zadanie. Wielu z nich ginie zimą, a tym, co przeżyją, w skrzętnie posprzątanym ogrodzie trudno znaleźć dobre miejsce. Z naszej pomocy chętnie skorzystają bzygi i złotooki, trzmiele, pszczoły murarki, łowiki i wiele innych pożytecznych stworzeń.


Serdecznie zapraszamy na półkolonie dzieci w wieku od 6 do 14 lat, (dzieci poniżej 6 roku życia pod opieką rodziców, bądź prawnych opiekunów).

Ponadto w ramach projektu zostaną zrealizowane:

Konkurs fotograficzny „Ścieżką natury” – sierpień – wrzesień 2017
Konkurs będzie miał charakter otwarty, osoby niepełnoletnie mogą wziąć w nim udział za zgodą rodziców lub prawnych opiekunów. Każdy uczestnik ma prawo nadesłać 10 zdjęć w określonym regulaminem formacie. Zwycięzcy wybrani przez jury otrzymają nagrody rzeczowe. Wręczenie nagród odbędzie się na spotkaniu podsumowującym projekt.

Święto Pszczoły – 13 sierpnia 2017
Na festyn integracyjny z elementami promocji krajeńskiej tradycji pszczelarskiej, który odbędzie się na Rynku Miejskim w Więcborku zaprosimy uczestników półkolonii, partnerów, władze samorządowe, Sołtysów, Rolników. W ramach Święta Pszczoły przewidujemy:
– zabawy teatralne „Zycie pszczół”, miodowy poczęstunek, degustację miodu, pokaz maszyn z pasiek pszczelarskich, konkursy o tematyce ochrony pszczół i proekologicznej, zabawy integracyjne, wystawa twórców ludowych, stoiska pszczelarzy, spotkanie z prof.dr.hab. Jerzym Wilde – Kierownikiem Katedry Pszczelnictwa Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie.

Spotkanie edukacyjne „Pożyteczne owady – FINAŁ” wrzesień 2017r.
Podsumowanie projektu odbędzie się w Sali widowiskowej Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku, w czasie spotkania przedstawiona zostanie prezentacja multimedialna oparta o zdjęcia i filmiki z poszczególnych etapów realizacji programu. Wręczone zostaną nagrody laureatom konkursu fotograficznego „Ścieżką natury”, otwarta zostanie wystawa pokonkursowa.