Marzec w świetlicach wiejskich

Za nami przedostatni miesiąc zajęć animacyjnych w świetlicach wiejskich w Runowie Krajeńskim i Wituni, realizowanych w ramach projektu pn. “Program Aktywności Lokalnej na terenie gminy Więcbork”, dofinansowanego z Funduszy Europejskich.

Witunia

Na pierwszym spotkaniu w marcu dzieci miały okazję zapoznać się z różnymi sposobami i technikami wykonywania kwiatów z krepiny – od prostych (kwiatek ze słodką niespodzianką), do trudniejszych, bardziej czasochłonnych, wymagających większego wkładu pracy i wprawy (hiacynt).

Na kolejnych zajęciach dzieci stworzyły kwiaty z bibuły karbowanej. Bibuła jest bardzo wdzięcznym materiałem i można z niego wyczarować niemalże każdy kwiat, tym razem były to krokusy. Natomiast z plastikowych łyżeczek, dzieci zrobiły piękne mini tulipany. Tego dnia powstały również wazoniki, które dzieci ozdobiły techniką decoupage oraz dodatkowo koronkami i innymi dekoracjami.

W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi, trzecie spotkanie było poświęcone właśnie takiej tematyce. Dzieci wraz z animatorką przygotowały ozdoby na wielkanocny stół: był zając ukryty w doniczce, zając ze szklanki wypełniony słodkościami – czekoladowymi jajeczkami oraz kolorowe zające w ramkach, które będą idealną dekoracją pokoju.

Podczas czwartego spotkania dużo się działo. Uczestnicy wykonali kurczaki ze styropianowych jajek, piórek i pianki dekoracyjnej. Posiali pszenicę w doniczkach, które samodzielnie ozdobili. Wielkanocny stół nie może obejść się bez baranka na zielonej łączce, którego dzieci wykonały z pojemniczka po jogurcie. Ozdobili również również drewniane jajka metodą serwetkową.

Runowo Kraj.

Podczas pierwszych zajęć w marcu, dzieci miały okazję nauczyć się piec drożdżówkę. Same przygotowały ciasto, wałkowały, wykrawały, by na końcu skosztować swojego wypieku.

Kolejne zajęcia poświęcone były tematyce świątecznej. Uczestnicy wykonali kartki na Wielkanoc oraz specjalną kartkę od dzieci dla sołtysa z okazji Dnia Sołtysa. Po przerwie na posiłek przyszedł czas na lepienie w glinie. To pierwszy etap pracy nad “kafelkową ścianą”. Chętni mieszkańcy Runowa Krajeńskiego wykonali po jednej kafelce ceramicznej, która zostanie przyklejona do ściany świetlicy, by tworzyć autorską kompozycję.

Trzecie spotkanie to lepienie z gliny baranków i zajęcy. W międzyczasie zostały wysuszone i wypalone – dzieci mogły je pomalować i wedle gustu wykończyć. Następnie uczestnicy zajęć wykonali pisanki tradycyjną techniką zdobienia jaj, czyli malowane woskiem. Kolejny etap to farbowanie jaj i usuwanie wosku.

Na ostatnie marcowe zajęcia zajęcia zostali zaproszeni dorośli w celu wykonania wspomnianych kafelek, które zdobić będą świetlicę.

Projekt pn. “Program Aktywności Lokalnej na terenie gminy Więcbork”, dofinansowany jest z Funduszy Europejskich. Projekt wdrażany jest przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kobiet “GINEKA” w Bydgoszczy, w partnerstwie z Gminą Więcbork/Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Więcborku.