Luty w świetlicach wiejskich

Powoli odbiegają końca zajęcia w świetlicach wiejskich w Runowie Krajeńskim i Wituni, odbywające się w ramach projektu pn. “Program Aktywności Lokalnej na terenie gminy Więcbork”, współfinansowanego z Funduszy Europejskich. Miesiąc luty upłynął pod znakiem fantastycznego rękodzieła i znakomitej zabawy.

Witunia

Podczas pierwszego spotkania w lutym dzieci przystąpiły do wykonania pracy plastycznej różnymi technikami pt. “Portret Klauna”. Następnie podzieliły się na zespoły (chłopcy-dziewczynki) i w zespołach wykonały plakaty pt. “Wesoły Klaun”. Spotkanie zakończyło się zabawą kolorową chusta animacyjną.

Na drugim spotkaniu dzieci wykonały samodzielnie maski karnawałowe. Kolorowe szablony ozdobiły dowolnymi wzorami, cekinami, kryształami, piórami itp., nie zabrakło również brokatu. Tego wieczoru dzieci uczestniczyły w „balu maskowym”, brały udział w wielu ciekawych konkursach i zawodach: taniec z balonem, zabawa z krzesłami, rysowanie portretu z zamkniętymi oczami, konkurs tańca zespołowego i indywidualnego. Zwycięzcami okazali się wszyscy biorący udział w konkursach.

Podczas kolejnego spotkania pierwszym zadaniem dzieci było odnalezienie ukrytych w świetlicy „tajemniczych kartek”, które miały być wskazówką do odgadnięcia celu spotkania i nazwy święta. Po rozwiązaniu zagadki (Dzień Kota) zostali zaproszeni do wykonania kolorowej kociej girlandy. Każdy z uczestników spotkania wykonał również opaskę na głowę z kotem. Następnie odegrano inscenizację na podstawie wiersza Stanisława Jachowicza „Chory kotek”.

Na czwartym spotkaniu animatorka zaprosiła dzieci do wspólnej zabawy przy grach planszowych: “Monopoly”, “Zgadnij kim jestem?”, “5 sekund”, “Serrrki!” i inne. Następnie wszyscy zabrali się do wypalania ozdobnych wzorów w drewnie – wykonując podstawki pod kubki.

Piąte zajęcia w lutym rozpoczęliśmy od zapoznania z instrumentami – “Bum Bum Rurkami”. Dzieci grały różnymi sposobami: uderzanie ręką, uderzanie o inne części ciała, uderzanie o podłogę, wypatrywanie przez rurkę jak przez lunetę, uderzanie pionowe, poziome i pod różnymi kątami całą powierzchnią lub częścią rurki. Następnie wspólnie z animatorką zapisały partyturę do piosenki „Była sobie żabka mała” i wspólnie ją odegrali. Każdy z uczestników spotkania mógł wcielić się w rolę dyrygenta i zagrać z orkiestrą. Następnie dzieci samodzielnie wykonały maski i opaski oraz przebrania z krepy. Na zakończenie ferii odbyła się impreza taneczna z konkursami.

Terminy spotkań w marcu:
-02.03 (16:00-20:00)
-10.03 (10:00-14:00)
-16.03 (16:00-20:00)
-23.03 (16:00-20:00)

Runowo Kraj.

Na pierwszych zajęciach w lutym, dzieci metodą wałeczkową ulepiły zaprojektowane wcześniej wielkanocne atrybuty. W ten sposób powstały wielkanocny zając i baran.

Podczas kolejnego spotkania dzieci miały możliwość zapoznać się z zagadnieniem “grafika” – czym jest, jakie są jej rodzaje, czym różni się od aktu twórczego takiego jak malarstwo czy rysunek. Następnie dzieci zaprojektowały własną grafikę, a następnie za pomocą kalki technicznej przeniosły na linoleum. Potem specjalnymi dłutkami do grafiki skrupulatnie wycięły te elementy, które docelowo miały pozostać białe. Następnie, dzieci podzieliły się na pary, w których jedna osoba zajmowała się “brudna robotą” czyli rozrobieniem farby drukarskiej i naniesieniem jej za pomocą wałka na matrycę, a druga “czystą robotą” – tak żeby odbitka wykonana była czysto – odbijała matrycę na papier pod prasą. Tak wykonane odbitki pozostawiliśmy do całkowitego wyschnięcia.

Zadaniem dzieci, na trzecich i czwartych zajęciach w lutym, było wykonanie filcowego kotka. Przy pomocy szablonu uczestnicy wykroili sobie potrzebne elementy, które później samodzielnie zszywali. Dzieci poznały dwa rodzaje ściegów, z których można było wybrać ten dla siebie wygodniejszy. Większość szyła po raz pierwszy w życiu. Była to okazja, by nauczyć się przyszywać guziki, które były oczkami kotków. Zszyte materiały wypełnione zostały watą. Następnie w zależności od predyspozycji dzieci przyszywały lub dorysowywały pozostałe elementy. Po skończonej pracy, przy zasłużonym odpoczynku i posiłku koty otrzymały imiona.

Ostatnie spotkanie w lutym wypełniła tematyka gier planszowych. Dzieci same projektowały gry, wymyślając liczne przeszkody i niespodzianki czekające na graczy podczas rozgrywki. Po wypróbowaniu swoich planszówek uczestnicy zabrali się za przygotowanie kolorowych kanapek.

terminy zajęć na marzec:
-3.03 (11:00-15:00)
-10.03 (10:00-14:00)
-14.03 od 18.00
-17.03 (10:00-14:00)
-24.03 (10:00-14:00)
-31.03 (10:00-14:00)

Projekt pn. “Program Aktywności Lokalnej na terenie gminy Więcbork”, dofinansowany jest z Funduszy Europejskich. Projekt wdrażany jest przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kobiet “GINEKA” w Bydgoszczy, w partnerstwie z Gminą Więcbork/Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Więcborku.