Świąteczny zawrót głowy w więcborskim ośrodku kultury.

Grudzień to miesiąc świątecznego zamieszania, które udziela się także pracownikom więcborskiego ośrodka kultury. To czas oczekiwania, przygotowań i radosnego zgiełku, który mimo wytężonej pracy pozwala czerpać radość z atmosfery i magii świąt, która zewsząd nas otacza.

Świętowanie rozpoczęliśmy od Jarmarku Mikołajkowego, którego ósma edycja pozwala mieć przekonanie, że stał się więcborską tradycją i na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych. Na nasze zaproszenie odpowiedziało 46 wystawców. Wspólnie ze współorganizatorami wydarzenia zadbaliśmy o program artystyczny. Tradycyjnie Jarmark odwiedziły „alpakorenifery” i Święty Mikołaj, który najpierw pozował do zdjęć ze wszystkimi chętnymi, a później pojawił się na Rynku Miejskim, by po wspólnym rozświetleniu choinki częstować upominkami. Jarmark był okazją do świątecznych zakupów, skosztowania świątecznych specjałów, a także niesienia pomocy potrzebującym.

W relacji autorów programu „W Borach i na Krajnie” znajduje się materiał o Jarmarku. Zapraszamy do obejrzenia.

https://bydgoszcz.tvp.pl/1867392/w-borach-i-na-krajnie?fbclid=IwAR1QNLDttYgRRcjwPP_wpfRm4Iy63LOAJY0mWTa3B2aIZj463DsPAnxlDU4

Na okres przedświątecznego krzątania zaprosiliśmy też uczniów naszych gminnych szkół i przedszkolaków na świąteczno – zimowe warsztaty. Były ozdoby z zimnej porcelany, były bombki dekorowane metodą decoupage, była Historia Mikołaja malowana i opowiedziana przy pomocy teatrzyku kamishibai i oczywiście było świąteczne muzykowanie. W warsztatach wzięło udział ponad pół tysiąca najmłodszych mieszkańców Gminy! Dziękujemy nauczycielom za skorzystanie z oferty i okazaną pomoc, dzieciom i młodzieży za aktywność twórczą, a dyrektorom szkół za gościnność, bo gdyby nie ona nasze warsztaty zostałyby zablokowane przez obostrzenia pandemiczne.

Świąteczny Kamishibai z Panią Renią

Dekorowanie bombek z Panią Brygidą

Zimna porcelana z Panią Moniką

Świąteczne śpiewanie z Panią Agatą

Tuż przed świętami dzięki współpracy z Sołectwem Sypniewo i Kołem Gospodyń Wiejskich w Sypniewie, zorganizowaliśmy Rozświetlenie Choinki przy Wiejskim Domu Kultury w Sypniewie. Była świąteczna atmosfera, życzenia Burmistrza Więcborka – Waldemara Kuszewskiego i Sołtys Sypniewa – Brygidy Migawy, były świąteczne występy, na scenie zaprezentowała się Więcborska Orkiestra Dęta pod batutą Dariusza Sobieralskiego, dzieci z Wiejskiego Domu Kultury w Sypniewie przygotowane przez Monikę Kujawa, dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Ziemi Krajeńskiej w Sypniewie przygotowane przez Panią Elwirę Bednarek, oraz animacje świąteczne przygotowane przez Agatę Pufal.

Na świątecznym stole królowały tradycyjne potrawy przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich, które wzięły udział w konkursie kulinarnym „Wigilia po krajeńsku” w ramach projektu realizowanego przez nasz ośrodek kultury ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.

A można było skosztować:

  • zupę z suszonych owoców,
  • pierogi wigilijne,
  • pierogi z twarogiem,
  • roladki szpinakowe,
  • barszcz,
  • krokiety,
  • makowca,
  • karpia smażonego,
  • rybę w galarecie,
  • łazanki z kapustą,
  • piernik.

Nagrody za udział w konkursie odebrały:

Koło Gospodyń Wiejskich w Sypniewie, Koło Gospodyń Wiejskich w Lubczy, Koło Gospodyń Wiejskich w Runowie Krajeńskim, Koło Gospodyń Wiejskich Pęperzynie i Koło Gospodyń Wiejskich w Borzyszkowie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w imprezie.