Zakrzewska Sobótka 2012

W sobotę mieszkańcy Gminy Więcbork tłumnie przybyli do Zakrzewka. Odbywała się tam bowiem „Zakrzewska Sobótka 2012”, kolejna impreza z cyklu „Wesoła Wieś Krajeńska” współfinansowana w zakresie małych projektów w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.

 

Organizatorzy: Sołectwo w Zakrzewku, Urząd Miejski w Więcborku, Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich, oraz Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku przygotowali ciekawy program.

Prace przygotowawcze trwały od samego rana, na placu przed świetlicą wiejską stanęła wielka scena, namioty wystawowe i wesołe miasteczko.

Wszystkich gości przybyłych do Zakrzewka przywitała Joanna Soja – Tońska, dyrektor MGOK w Więcborku.

Grupa teatralna XXL przywitała najmłodsze dzieci spektaklem o „Hani i gąsce” w reżyserii Renaty Bloch. Młodzi aktorzy w brawurowy sposób i z niezwykłym zaangażowaniem zagrali swoje role.

 

Następnie w inscenizacji o obrzędach Nocy Świętojańskiej zaprezentowali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Zakrzewku. Przepiękne stroje, nienaganne wykonanie i wspaniała reżyseria Pani Anny Lewalskiej sprawiła że słuchacze byli pod ogromnym wrażeniem i z zaciekawieniem oglądali to co dzieje się na scenie.

Pomiędzy występami teatrów i w przerwach pomiędzy kolejnymi prezentacjami zaproszonych gości, mogliśmy usłyszeć piękny głos Natalii Borowiak, która zaśpiewała znane przeboje w nowych aranżacjach. Występy Natalki zostały bardzo serdecznie przyjęte przez publiczność.

Po występach dzieci przyszedł czas na koncert kapeli podwórkowej „No To Cyk” ze Złotowa. 5 osobowy zespół zaśpiewał i zagrał kilka znanych utworów, które bardzo spodobały się publiczności siedzącej i stojącej przez sceną.

W międzyczasie dzieci hulały na dmuchanym zamku, a dorośli degustowali lokalne potrawy przygotowane przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich.

Jedną z atrakcji która cieszyła się największym powodzeniem były przejazdy pontonem strażackim po jeziorze Zakrzewskim, przygotowane przez strażaków z OSP Więcbork. Zaproszeni goście mogli na własnej skórze przekonać się jak pływa się pontonem po pięknym jeziorze udostępnionym na czas imprezy przez Pana Jacka Kabbatka … chyba fajnie – ponieważ kolejka chętnych nie miała końca … 🙂

Wreszcie przyszedł czas na konkurencje dla dzieci: rzut kapeluszem, chód z piłka na łyżce, bieg z przeszkodami czy skoki w workach, to tylko nieliczne konkursy przygotowane przez Panią Renię i Panią Brygidkę – instruktorki z MGOK w Więcborku.

Pomiędzy konkurencjami na scenie pojawiły się zespół z Wiejskiego Domu Kultury w Sypniewie. Dziewczęta przygotowane przez Panią Lidię Kopczyk zaśpiewały ludowe piosenki, mogliśmy usłyszeć m. in.: „Hej sokoły” czy „Czerwone korale”.

Na scenie pojawili się również mali debiutujący „artyści”. Każdy kto chciał powiedzieć wierszyk, zaśpiewać piosenkę miał możliwość wejścia na dużą scenę i podzielenia się ze wszystkimi swoim talentem.

Po występie małych artystów na scenę wkroczyły Panie i Panowie z zespołu „Wesołe Nutki”, działające przy MGOK w Więcborku, które zaprezentowały się w repertuarze biesiadnym. Nie mogło zabraknąć utworu: „Wiła wianki” i wielu innych, które zaaranżował i zaakompaniował Wojciech Madajski.

Na ten wieczór zaplanowany był również recital Anny Kamińskiej. Ania również wykonała kilka utworów ludowych w nowych aranżacjach oraz kilka piosenek znanych szerszej publiczności. Koncert spodobał się przybyłym gościom, potwierdzając to gromkimi oklaskami i prosząc o bisy.

W czasie występu Ani jury w składzie: Alina Kruk – Skrabnik Gminy Więcbork, Brygida Fertykowska – instruktor plastyki w MGOK w Więcborku i Piotr Obara – Naczelnik OSP w Zakrzewku, wybierali najładniejsze wianki. Mieli naprawdę „trudny orzech do zgryzienia” bo wszystkie wianki były bardzo pomysłowe i pochłonęły dużo pracy i przygotowań. Nagrody przyznano w dwóch kategoriach: dla KGW, oraz za indywidualne wianki.

I nagrodę w kategorii wianków zrobionych przez koła gospodyń wiejskich zdobyło KGW Jastrzębiec. Dzieci za wykonane wianki otrzymały słodycze i nagrody rzeczowe ufundowane przez „Market Rolnik” z Więcborka.

Ostatnim punktem występów lokalnych artystów był Koncert Więcborskiej Orkiestry Dętej działającej w strukturach MGOK, pod batutą Karola Koziela.

Po koncercie głos zabrała Pani Danuta Bernasiewicz – przewodnicząca Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich, która podziękowała gościom za przybycie, koleżankom z KGW za pracę którą włożyły w przygotowanie tej imprezy i powiedziała wiersz który sama napisała specjalnie na tę okazję.

Pani Urszula Minster – dyrektor SP w Zakrzewku i jednocześnie Sołtys Zakrzewka, również podziękowała uczestnikom Sobótki za tak liczne przybycie, panom z OSP w Zakrzewku za trud i pomoc w przygotowaniu imprezy, dla Pań z KGW za przygotowanie wyśmienitych potraw, dla MGOK z Więcborka z przygotowanie imprezy, przepięknych dekoracji i wszystkim innym którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, aby ta impreza mogła się odbyć.

Na samym końcu wreszcie przyszedł czas na główny i najbardziej wyczekiwany punkt „Zakrzewskiej Sobótki”.

Na placu koło budynku świetlicy wiejskiej rozpalono ogniska i pomału plac zaczęły zapełniać panny w białych strojach z wiankami na głowach oraz kawalerowie z pochodniami.

W Zakrzewku można było obejrzeć widowisko plenerowe związane z obrzędami ludowymi Nocy Świętojańskiej w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Kujawy” z Włocławka.

Widowisko miało na celu przybliżenie zwyczajów związanych z Nocą Sobótkową. Dziewczęta plotły wianki, wrzucały je do wody, a kawalerowie je wyławiali z drugiej strony jeziora. Efekt końcowy – pływające wianki na jeziorze zawdzięczamy Panu Jackowi Kabbatkowi, który pływał po jeziorze łodzią i z młodą panną, jak to zwyczajowo bywa, puszczał wianki na środku jeziora. W trakcie obrzędu mówiono też o ziołach, które zebrane tylko w Noc Kupały mogą pomóc w różnych dolegliwościach. Dreszczyk emocji wzbudziły skoki przez ognisko … W repertuarze zespołu oprócz tańców kujawskich były również tańce narodowe: polonez, mazur, krakowiak, oberek. Zespół Pieśni i Tańca „Kujawy” został bardzo serdecznie przyjęty prze publiczność. Widzowie chętnie robili sobie pamiątkowe zdjęcia z młodzieżą. Choreografię i reżyserię inscenizacji przygotował duet rodzinny: Krystyna i Maciej Mielczarski (matka i syn), którzy na co dzień pracują z zespołem.

Bardzo dziękujemy osobom i instytucjom dzięki którym „Zakrzewska Sobótka” mogła się odbyć. Serdeczne podziękowania dla: Pani Sołtys Zakrzewka – Urszuli Minster, strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej w Zakrzewku, Ochotniczej Straży Pożarnej w Więcborku, członkiń Kół Gospodyń Wiejskich zrzeszonych w Gminnej Radzie Kół Gospodyń Wiejskich, Panu Szymonowi Landowskiemu i pracownikom Urzędu Miejskiego w Więcborku.

Serdecznie zapraszamy na kolejną imprezę z cyklu „Wesoła Wieś Krajeńska – Święto Plonów”, która odbędzie się w Pęperzynie w dniu 1 września.