Życzymy wspaniałych wakacji.

Kończy się dzisiaj rok szkolny 2022/2023. Wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom życzymy wytchnienia i radosnych, a zarazem spokojnych i bezpiecznych wakacji. 

W naszej instytucji w środę 21 czerwca 2023 kończyliśmy rok artystyczny 2022/2023 uroczystą galą, na którą zaprosiliśmy uczestników zajęć wraz z najbliższymi oraz gości. 

W tym sezonie zajęcia były prowadzone w 13 grupach, na które uczęszczało łącznie 159 osób.   

Uczestnikom wręczone zostały Certyfikaty Artysty, a prowadzącym zajęcia podziękowania. Na gali zaprezentowaliśmy fragment tego co udało się wypracować w ciągu całego roku artystycznego. Czas sceniczny był bardzo cenny i niestety ograniczony dlatego walczyliśmy o każdą minutę występu, tak by w jak najlepszej kondyncji artystycznej zaprezentować wykonania i efekty pracy uczestników zajęć. 

A zaprezentowali się:

Formacja Taneczna: prowadzona jest przez Sandrę Pasiekę i Artura Kozara. Formacja pracuje od kilku lat w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Więcborku, a na przestrzeni ostatnich dwóch lat zdobyła kilka znaczących tytułów na Mistrzostwach Polski i Europy, m.in. 1 Miejsce na Mistrzostwach Europy w Warszawie w roku 2022 i II v-ce Mistrzostwo Europy w kwietniu 2023r.

Formację tworzą: Klaudia Pruska, Adrianna Lipecka, Oliwia Nozownik, Oliwia Kuzara, Natalia Kuzara, Agnieszka Żarczyńska. 

Pracownia Plastyczna

Podstawowym celem działalności pracowni plastycznej jest kształcenie umiejętności manualnych, wrażliwości estetycznej i umiejętności plastycznych dzieci i młodzieży. Zajęcia w pracowni prowadzi Brygida Fertykowska współpracując ze szkołami z całego powiatu sępoleńskiego i organizując oprócz zajęć stałych warsztaty okazjonalne. Udział dzieci w zajęciach przyczynia się do rozwoju ich kreatywności, poczucia estetyki, rozwija samodzielność i współpracę w grupie. Na zajęciach koła plastycznego uczestnicy poznają wiele technik plastycznych np.: pastele, batik, malarstwo, decoupage, malarstwo na szkle, akwarela i inne. W tym roku artystycznym uczestnikami zajęć plastycznych są: Aniela Janowska, Patrycja Ihma, Filip Jeliński, Janek Bachusz, Anastazja Sommerfeld, Zuzia Dryll, Agata Dryll, Lena Fertykowska, Kuba Szulc, Amelia Thies, Lena Morusiewicz, Kaya Bonk, Sandra Zdziebło, Alex Mazurek, Angelina Zhyrowa, Lena Braun i Switłana Boradina. Prace artystów uczestnicy gali mogli oglądać w holu kinowym.

Więcborskie Mazuretki

Grupa działa w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Więcborku od lat 90tych ubiegłego stulecia pod kierunkiem Brygidy Fertykowskiej. Tworzą ją dziewczęta, które swoją obecnością uświetniają uroczystości państwowe i wydarzenia kulturalne w Gminie Więcbork, oraz występy Więcborskiej Orkiestry Dętej.

Obecnie grupę tworzą: Lena Mazurek, Zuzia Kubacka, Zuzia Nita, Lena Fertykowska, Julia Brzezińska i Natalia Andrysiak.   

Formacja Taneczna 

Młodsza Formacja Taneczna powstała w październiku 2021 r. Obecnie grupa ciężko pracuje, aby w przyszłości wystartować w Turniejach i zdobywać nagrody podobnie jak starsze koleżanki. Zajęcia prowadzą Sandra Pasieka i Artur Kozar. Grupę tworzą: Basia Liebner, Daria Chmiel, Alicja Chart, Maja Okonek, Zuzanna Spica, Weronika Kaleszuk, Switlana Boradina, Kateryna Tkachenko, Natalia Schroeder.

 

Pracownia Malarstwa i Rysunku kończy drugi rok swojej działalności w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Więcborku pod opieką Pana Zbigniewa Jastrowskiego. W tym czasie udało się stworzyć trzy grupy wiekowe, które pracują w dwugodzinnym trybie czasowym, raz w tygodniu. Najliczniejsza grupa najmłodsza (uczestnicy od 7 do 9 lat) oraz dwa zespoły starsze skupiają łącznie 22 uczestników – mieszkańców Gminy Więcbork. W zespołach realizowany jest program edukacji plastycznej opartej o hasła: „otwarte oczy dla otwartego umysłu” oraz „artysta i jego świat”. Archiwum pracowni wzbogaciło się już o niezliczoną ilość dzieł młodych artystów, które pokazaliśmy już na kilku wystawach i wernisażach, m.in.: „Krajeńska jesień, krajeńska zima” „Mój Kopernik 550” czy wystawa podyktowana aktualnymi wydarzeniami na świecie, rosyjską napaścią na Ukrainę. Pracownia jest w trakcie rozbudowy i pozyskiwania sprzętu i materiałów na dalszą działalność. Artyści przygotowali wystawę prac, którą można obejrzeć w holu kinowym. A uczestnikami zajęć w Pracowni Malarstwa i Rysunku są: Marta Chołody, Michalina Grochowska, Lena Braun, Blanka Jarząb, Lena Tońska, Marta Kiedrowska, Maja Niepiekło – Theil, Maja Sydatk, Brajan Korczak, Cyprian Murawski, Kornelia Murawska, Kalina Górecka, Błażej Schauer, Zuzanna Kubacka, Zuzanna Nita, Nikola Osińska, Maria Bauza, Maria Kriese, Tosia Mieszczak, Zuzanna Buretta, Michalina Nowicka.

 

Pracownia Teatralna kreowana przez Renatę Bloch skupia w sobie trze grupy artystyczne: dwie dziecięce: „Antrakt” i „Bzyki” oraz senioralny teatr Rym- Cym-Cym.

Zespół „Antrakt w obecnym składzie działa od początku roku 2023. Mimo krótkiego czasu na zgranie się zespół wystąpił z powodzeniem na Wojewódzkim Przeglądzie Teatralnym „Teatr bez granic” zdobywając II miejsce za spektakl „Groteska-czyli kilka słów o włosie” oraz specjalne nagrody aktorskie dla Leni Filatovej i Mateusza Ostojskiego. Zespół działa w składzie: Laura Bąk, Daria Jagodzińska, Leni Filatowa, Daria Dulęba, Wiktoria Dulęba, Angela Gasarova, Mateusz Ostojski, Natalia Szreder, Weronika Wenda.

Zespół „Bzyki” działa od 3 lat w składzie Marta Boniecka, Agnieszka Borowicz, Mikołaj Patyna, Bianka Berezowska, Mateusz Ostojski, Bartek Borowiak, Zofia Wiśniewska. Z zespołem współpracowali: Jadwiga Mieszczak, Józek Gładkowski, Jagoda Kamińska, Melania Turzyńska, Milena Turzyńska i Żora Filatov. W roku 2021 zespół nagrał spektakl „Laurka” i brał udział w Wojewódzkich Konfrontacjach Teatralnych „Turniej jednego aktora” zdobywając:

I miejsce za spektakl „Koziołeczek” w wyk. Bianki Berezowskiej

Wyróżnienie za spektakl „Podwórkowe dąsy” w wyk. Melanii Turzyńskiej

I miejsce za spektakl „Dziewczynka z zapałkami” w wyk. Kaliny Turzyńskiej

II miejsce za spektakl „Mądre rady Sowy z Chotomowa” w wyk. Mateusza Ostojskiego

W roku 2023 nastąpiła reorganizacja zespołu i w maju tego roku zespół wziął udział w Wojewódzkim Konkursie Teatralnym „Teatr bez granic” przedstawiając spektakl „Czarodziej” w technice lalka i żywy plan. Kalina Turzyńska i Bartek Borowiak otrzymali nagrody za kreacje aktorskie.

Senioralny zespół „Rym-Cym-Cym” działa w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Więcborku od 10 lat. Jest zapraszany na liczne festiwale, konkursu i przeglądy teatralne. Bierze również udział w ważnych wydarzeniach naszego regionu, a także spotkaniach okolicznościowych wnosząc dobrą zabawę, humor oraz ogromną energię i radość. Obecnie zespół działa w składzie: Teresa Górniak, Halina Kleinowska, Jurek Pikulik, Bogumiła Senska, Zofia Lange, Helena Siuda, Basia Adamska, Ela Begiert, Tadeusz Stąpyra.  Opiekunem muzycznym zespołu jes Ireneusz Bona.

Goście gali mogli obejrzeć „Groteskę-czyli kilka słów o włosie” w wyk. grupy teatralnej „Antrakt” 

Pracownia filmowa

Filmować może każdy…ale DOBRZE filmować mogą tylko wytrwali, pomysłowi i zdolni. Tacy właśnie byli uczestnicy zajęć klubu filmowego. Dzielnie wymyślali scenariusze i rozstawiali światła, mikrofony i kamery, montowali materiał. Zmierzyli się zarówno z fabuła, jak i z dokumentem, takim jak prezentowana premierowo w trakcie gali „Lena”. 

Uczestnikami klubu filmowego są: Jakub Szulc, Lena Ciepłuch, Dorota Chachaj, Kacper Bajerski, Dawid Hasała, Jakub Halkiewicz, Filip Pilarski i Remigiusz Zachęś. Młodzież pracuje pod opieką Ewy Piątek.

 

Pracownia wokalna:

Dostarczanie radości ze wspólnego śpiewania i możliwości wykazania się własnymi umiejętnościami, kształtowanie systematyczności, obowiązkowości i umiejętności współdziałania w grupie, a jednocześnie świadomości współodpowiedzialności za wizerunek zespołu. Pozytywne motywowanie dziecka do pokonywania trudności, wzmacnianie wiary we własne siły i możliwości osiągania sukcesów. Umożliwienie rozładowania napięcia i stresu. Zwiększenie umiejętności wyrażania stanów emocjonalnych poprzez śpiew. Rozwijanie i kształtowanie estetycznej wrażliwości. To główne cele prowadzonej przez Agatę Pufal pracowni wokalnej. 

Na zajęcia uczęszczają: Roksana Jarka, Adam Jan Fedder, Wiktoria Jabłońska, Julita Krawczyk, Zuzanna Dryll, Angelina Zhyrova, Milena Turzyńska, Wiktoria Budzińska.

Młodzież uświetniła galę występem z towarzyszeniem zespołu muzyków w składzie: Marcin Cichy – instrumenty klawiszowe, Włodzimierz Heyser – gitara, Piotr Szczepańczyk – bas, Marcel Witkowski – perkusja.

Zespół skupiający Seniorów z Gminy Więcbork, którzy rozwijają swoją muzyczną pasję uczęszczając na zajęcia wokalne organizowane raz w tygodniu w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Więcborku. Zespół prowadzi Agata Pufal.  Dzięki szerokiemu repertuarowi zespół czynnie uświetnia muzyczne imprezy organizowane przez różne placówki. Seniorzy śpiewają piosenki z lat 70 i 80 a także polskie wiązanki i piosenki biesiadne.

Zespół senioralny tworzą: Jerzy Pikulik, Zofia Szara, Mirosława Małek, Krystyna Fedder, Halina Stasik, Maria Rozenfeld, Jolanta Lewandowska, Bernadeta Stasik, Teresa Muszyńska, Józefa Buczkowska.

Na zajęcia instrumentalne, których celem jest rozwijanie umiejętności instrumentalnych i ogólno-muzycznych poprzez szereg ćwiczeń i pracę z zapisem nutowym uczęszczają: Gracjan Cieślik, Milena Martin, Maria Kriese, Lilianna Bryl, Robert Łoboda, Zuzanna Buretta, Tymoteusz Małek, Alan Dąbrowski, Damian Dudek.

Przedstawiciel grupy Alan Dąbrowski wykonał dla publiczności popisowy utwór. 

Akademia Skrzata to zajęcia ogólnorozwojowe dla małych dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Zajęcia prowadzone są przez Agatę Pufal i Brygidę Fertykowską. Podzielone są na dwa bloki – plastyczny i umuzykalniający.

Na zajęcia uczęszczają: Pawełek Szulc, Ksawery Ludwikowski, Julia Okonek, Gabryś Szulc, Oliwia Czarnolewska, Piotrek Michalski, Eliza Śledź, Maja Sławek, Aleksandra Olik, Lena Lewalska  

 

Więcborska Orkiestra Dęta

„jest w orkiestrach dętych jakaś siła”

Więcborska Orkiestra Dęta w tym roku ma na swoim koncie wiele występów. Mogliśmy ją słyszeć m.in podczas pochodu 3-majowego, Święta Strażaków oraz na festynie rodzinnym w SP1. Dumnie reprezentowali naszą gminę także w Warszawie przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Co tydzień spotykają się na środowych próbach i ćwiczą przed nadchodzącymi występami.  Członków wciąż przybywa. Aktualnie w skład wchodzi ponad 20osób, od uczniów szkół podstawowych do pracujących dorosłych. Muzyka łączy pokolenia i wiek nie ma znaczenia. Wielki wkład w funkcjonowanie orkiestry mają panowie Dariusz Sobieralski i Ryszard Janusz. Pan Darek jako kapelmistrz i dyrygent w swojej dłoni trzyma wszystkie niesworne dźwięki i tworzy z nich spójną melodię. Pan Rysiu za to leczy uszkodzone instrumenty i dostarcza nowe nuty. Każdy muzyk i każdy instrument  jest niezastąpiony i równie istotny. To zaangażowanie wszystkich pozwala widzom usłyszeć dobrą muzykę.

Orkiestrę tworzą: Patryk Koselczuk, Mikołaj Malak, Mikołaj Paterek, Mateusz Paterek, Łukasz Bator, Dominik Bator, Krzysztof Bator, Gracjan Cieślik, Jacek Krzyżanowski, Wojtek Łoś, Bartłomiej Borowicz, Zuzanna Kierzek, Aleksandra Czerwińska, Piotr Smolarz, Paweł Smolarz, Kamil Olszewski , Kinga Budnik, Dominika Niemczyk, Adrian Werner, Żora Filatov, Dawid Szymański

 

Specjalnym punktem programu było podziękowania dla Pani Renaty Bloch – instruktora ds. teatru za 45 lat pracy artystycznej. Podziękowania oprócz kwiatów i upominków, oraz serdecznych uścisków popłynęły z dużego ekranu w postaci wspomnień dorosłych już uczestników zajęć. 

 

Na zakończenie Dyrektor Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku podziękowała przybyłym gościom: Panu Waldemarowi Kuszewskiemu – Burmistrzowi Więcborka i Pani Annie Łańskiej – Przewodniczącej Rady Miejskiej w Więcborku za wsparcie i przychylność. Goście otrzymali filiżankę z haftem krajeńskim i logotypem „Więcbork dobry kierunek na kulturę”

Goście podziękowali uczestnikom zajęć oraz instruktorom za codzienną pracę, a rodzicom za zaangażowanie. Raz jeszcze podziękowali Pani Renacie Bloch za 45 lat pracy na rzecz więcborskiej kultury.  

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami w tym ważnym dniu.